اطلاعات مفید

واژگان تخصصي

آشنايي با لغات و اصطلاحات تخصصي گردشگري كه در آژانس هاي مسافرتي، فرودگاه، هواپيما، هتل و جاذبه هاي گردشگري از آن استفاده مي شود اهميت زيادي دارد زيرا دانستن چنين مفاهيم كه معمولا به زبان انگليسي بيان مي شود، به شما كمك مي كند كه در تمامي مراحل سفر، از خريد تور يا رزرو بليط هواپيما گرفته تا بازديد از جاذبه هاي گردشگري، بتوانيد حداكثر استفاده را از امكانات و خدمات گردشگري بكنيد و امكان هر گونه سوء استفاده ناشي از عدم آگاهيتان را ببنديد. در اين مطلب سعي شده مهمترين و پركاربردترين اصطلاحات تخصصي گردشگري كه ممكن است در طول سفر با آن ها مواجه شويد، بيان شود:


Travel and Tourism(سفر و گردشگري):گردشگري اساسا به معناي مسافرت از يك مبدا به يك مقصد به منظور سياحت يا تجارت است و مفهوم آن فرآيندهاي مبادله فرهنگي، اقتصادي و اجتماعي را نيز در برمي گيرد. اين عوامل در مجموع شبكه اي را پديد مي آورند كه ما واژه مسافرت يا گردشگري را براي آن به كار مي بريم. به طور كل ميتوان هر گونه فعاليت و فعل و انفعالي را كه در جريان سفر يك سياحتگر اتفاق مي افتد گردشگري تلقي كرد.
Sustainable Tourism (گردشگري پايدار):گردشگري به صورتي كه موجب حفاظت و نگهداري از محيط زيست شده و با طرز زندگي و حقوق ساكنان محلي سازگاري داشته باشد .
Traveller ( مسافر ):شخصي كه به جايي سفر مي كند و در مكاني دور از محيط معمولي خود براي بيش از يك شب به منظور تفريح تجارت و مقاصد ديگر اقامت دارد .
Tourist ( گردشگر):مسافري است كه با هدف پركردن اوقات فراغت به مسافرت ميرود.
Traveller Busines( مسافر تجاري): مسافري است كه با اهداف تجاري و بازرگاني مسافرت مي كند.
International traveller (گردشگري بين المللي):مسافرت بين كشورها با اهداف مختلف به عنوان گردشگر كه به موارد زير تقسيم مي شود:
Long stay (توقف طولاني):سفرهايي كه شامل مسافرت هاي طولاني به عنوان مثال بيش از 1000 مايل بين قاره ها مي باشد.
Short stay (توقف كوتاه):مسافرت بين كشورهايي كه مسافت كوتاه تري يا زمان مسافرت كمتري دارند.
Incoming (وارد شونده):ديدار از كشوري به عنوان غير مقيم (واردات ارز خارجي)
Out going (خارج شونده):ديدار از كشوري به عنوان مقيم در كشور خود
Domestic traveller (گردشگري داخلي):مسافرت به عنوان مقيم در كشور خود
Local traveller (گردشگري محلي):در مجموع مسافرت داخلي و گردشگري داخل كشور است
National traveller (گردشگري ملي):مسافرت داخلي و گردشگري خارجي
Tourism services (خدمات گردشگري):به كليه خدماتي مي گويند كه به مسافران و گردشگران ارائه داده مي شود.
Regular transport (حمل و نقل برنامه اي):حمل و نقل مسافر در بازه زماني و مسير مشخص است.
Charter transport (حمل و نقل دربستي):اجاره قطعي تمام و يا قسمتي از وسيله نقيه از شركت گردشگري است.
Shuttle Transport (حمل و نقل خطي):سرويس حمل و نقل مسافران به طور مكرر بين دو نقطه مكاني است كه توسط تامين كننده خدمات به اجرا در مي آيد.
Transport Contract of (قرار داد حمل و نقل):توافقنامه اجرايي و قانوني بين مسافر و ارائه كننده خدمات حمل و نقل است.
Classes of Transport (درجه بندي وسايل حمل و نقل):درجه بندي مختلف آسايش و رفاه،قيمت و خدمات يك وسيله حمل و نقل
Reservation (رزرواسيون):به عمل تشخيص و ثبت نام تور و اقامتگاه در تاريخ مشخص كه با پيش پرداخت صورت مي گيرد.
Lider (ليدر تور):ليدر تور يا راهنما مسئول تنظيم و اجراي درست مفاد قرارداد، هماهنگي و راهنمايي مسافرين و دادن اطلاعات مورد نياز گردشگري و تامين گردشهاي داخل شهري است.
Hard currency:به طور گسترده در سراسر جهان به عنوان يك شكل پرداخت براي كالا و خدمات مورد پذيرش است و در تمام كشورها قابل تبديل است.
Carring capacity:ظرفيت گردشگري يك منطقه
Sunstainable tourism:توازن بين چيزهايي كه بدست مي آوريم و از دست مي دهيم
Intangibility:ناملموس
Insepratibility:خدمات تجزيه ناپذير
Cruise ship:كشتي تفريحي كه مسافرت با آن بيش از 6 روز طول نكشد
Inter model:استفاده از چند وسيله حمل و نقل براي جابجايي مسافر
Tour operator:شخصي كه برنامه سفر را مي نويسد
Travel agent:شخصي كه به امور فروش، تنظيم حمل و نقل و اقامت تور مي پردازد.
Itenery:برنامه سفر
Independent:تور مستقل
Public tourافراد بصورت تك تك مراجعه مي كنند و افراد تور همديگر را نمي شناسند.
Performed tour:افراد گروه يكديگر را مي شناسند معمولاً از طريق وزارتخانه ها ادارات و ... در خواست مي كنند . از بين افراد يك نفر به عنوان سرگروه انتخاب مي شود و امورات مربوط به آژانس ، تعيين مقاصد مسافرت و هتل ها را مشخص مي كند.
Customize tour:سفارشي شده مي باشد معمولاً در اين نوع تورها آژانس سود چنداني نمي برد و هزينه سر به سر است و به دليل اينكه اعتبار آژانس را افزايش مي دهد.
Shedulded:تمام خصوصيات Customize را دارد group leader هم دارد group leader از Itenery كه قبلاً وجود داشته انتخاب مي كند.
Booking: به معني رزرواسيون محل اقامت كه شامل كليه هتل ها، بوتيك ها، متل ها، و ريزورت ها در هر نقطه از جهان يا كشور محل اقامت مي باشد.
Frequent lodger: شخصي كه به طور مداوم و متناوب به هتلي خاص سفر مي نمايد. هتل ها براي اين افراد خدمات خاصي در نظر مي گيرند.
Hold time: به مقدار زماني كه اتاق هاي هتل را بدون دريافت وجه رزرو نگه مي دارند مي گويند اين تايم محدود است و پس از اتمام آن به صورت اتوماتيك وار كنسل مي شود.
Housekeeping: خدمتكاري يكي از واحدهاي هتل كه مسئوليت هاي متعددي دارد و مهم ترين آن نظافت اتاق ها مي باشد.
Invoice: صورتحساب، كه شامل جزئيات كالا و خدمات ارائه شده مي باشد.
Hotel voucher: واچر هتل رسيدي است كه در قبال رزرواسيون جهت تاييد و بعضا دريافت وجه صادر مي گردد در اين رسيد نام هتل، مسافر، آدرس هتل و خدماتي كه مسافر مي تواند از هتل دريافت نمايد قيد گرديده است شايان ذكر است در ايران با توجه به اين كه واچر سفر در بعضي مقاصد به صورت كلي صادر مي گردد مطالبي مانند نام ليدر، خدمات ديگر تور مثل تورهاي داخلي در مبدا، سيم كارت و ديگر خدمات نيز در واچر قيد ميگردد.
Optional: به معني انتخابي و دلخواه است كه اصولا براي گشت ها در شهر يا كشور مقصد استفاده مي گردد در اين گونه خدمات هزينه از قبل دريافت نگرديده است و مسافر بر حسب تمايل و علاقه خود اقدام به خريد آن ها مي نمايد پيشنهاد مي شود در روز اول سفر ليست اين تورها گرفته شده و با ليدر يا نماينده محلي هماهنگي هاي لازم انجام گيرد.
Itinerary: به برنامه كامل سفر از زمان آغاز تا پايان مي گويند كه شامل پروازهاي هوايي، رزرو هتل، ماشين، بازديد از جاذبه ها و غيره مي باشد.
انواع مسير
پرواز مستقيم: پروازهايي كه از مبدا تا مقصد نهايي با يك شركت هوايي و با يك شماره پرواز انجام مي گيرد. اين نوع پرواز خود دو نوع است پرواز مستقيم با توقف و پرواز مستقيم بدون توقف.
پرواز غير مستقيم: پروازهايي هستند كه مسافر حداقل از يك نقطه اتصالي براي رسيدن به مقصد نهايي استفاده ميكند. در اين نوع از پروازها شماره پرواز يا شركت هواپيمايي در نقطه اتصال تغيير مي كند.
(one way rout(OW (مسير يك طرف ): مسيري است كه مبدأ و مقصد آن دو كشور متفاوت باشد.
(round trip way rout(RT (مسير دو طرفه): مسيري است كه مبدأ و مقصد آن يكسان بوده.
((Destination open-jaw (OJ): به مسيري گفته مي شود كه مسافر از يك شهر به شهر ديگر برود ولي در هنگام بازگشت از شهر ديگري به مبدا اوليه بازگردد. مثلا از لندن به نيويورك برورد ولي هنگام بازگشت از بوستون به لندن بازگردد.
(Origin open-jaw): وقتي مسافر از يك شهر به شهر ديگر سفر مي كند و به شهر ديگري باز مي گردد. مثلا از لندن به نيويورك مي رود و به منچستر باز مي گردد.
(Double open-jaw): وقتي است كه دو مسير كاملا جدا از هم داشته باشيم. مثلا مسافر از لندن به نيويورك برود و از بوستون به منچستر بازگردد.
استفاده از فرودگاه هاي متفاوت در يك شهر شامل open jaw نمي شود.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي آژانس مرواريد تورك پارس محفوظ مي باشد.