اطلاعات مفید

اطلاعات مفيد مرتبط

اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل...

چك ليست سفر

سفر رفتن تنها به خريد بليط و رزرو هتل خلاصه نمي شود و براي داشتن سفري خوش و خاطره انگيز ميبايست برنامه ريزي صحيحي داشته باشيد لذا نكاتي عمومي و مهم در اين قسمت به شما معرفي مي گردد.
1-قبل از خريد تور:
اولين بحثي كه بايد در نظر داشته باشيد اين است كه آيا كشوري كه قصد سفر به آن راداريد به ويزا نياز دارد يا خير اگر نياز نداشته باشد كار شما آسان است محدوديت زماني نداريد و مي توانيد به راحتي تاريخ سفر خود را مشخص كنيد و بايد توجه كنيد كه پاسپورتتان حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد در غير اين صورت هنگام ورود با مشكل مواجه مي شويد.
مسافر ايراني با پاسپورت جمهوري اسلامي ايران ميتواند به تعدادي از كشور دنيا بدون نياز به ويزا سفر كند كشورهاي بدون ويزا براي ايرانيان در مجموع ۱۱ كشور است. تعداد ۲۷ كشور هم صادركننده ويزا در مرز براي ايرانيان هستند. صدور ويزا در مرز به اين معني است كه مسافران در مقابل پرداخت مبلغي در مرز يا فرودگاه كشور مقصد، ويزاي خود را دريافت مي‌كنند. در اين نوع ويزا، امكان ريجكتي وجود ندارد و دريافت ويزا ۱۰۰ درصد است.
در اين فهرست 19 كشور از قاره آفريقا، 8 كشور از قاره آمريكا، 16 كشور از قاره آسيا، 5 كشور از قاره اروپا و 6 كشور از قاره اقيانوسيه قرار دارند كه به شما امكان انتخاب گسترده‌اي مي‌دهد. ليست اين كشورها به تفكيك پنج قاره در زير مشاهده مي شود.
ليست اين كشورها به تفكيك پنج قاره در زير مشاهده مي شود:
اروپا:تركيه، گرجستان، كوزوو، صربستان، مونته نگرو
آسيا:كردستان عراق، مالديو، مالزي، عمان، سريلانكا، لبنان، ارمنستان، آذربايجان، بنگلادش، اندونزي، لائوس، ماكائو، نپال، سوريه، تيمور شرقي
آفريقا:كونگو، سيشل، كيپ ورد، كومور، جيبوتي، كنيا، ماداگاسكار، موزامبيك، تانزانيا، توگو، اوگاندا، سومالي، ماداگاسكار، گينه، بيسائو، موريتاني
آمريكا:كاستاريكا، دومينيكا، اكوادور، گويان، هائيتي، نيكاراگوئه، ونزوئلا، بوليوي
اقيانوسيه:جزاير كوك، نيووي، پالائو، ساموآ، تووالو، ايالت فدرال ميكرونزي
چنان چه به ويزا نياز داشتيد و آن كشور جزء حوزه شنگن باشد بايد 3-2/5 ماه قبل از سفر نسبت به دريافت آن اقدام كنيد كه اطلاعات و مقررات اخذ ويزاي هر كشور را مي توانيد در منوي اطلاعات مفيد در قسمت ويزاي هر كشور مطالعه كنيد. ويزا در بعضي از كشورها مانند دبي نيازمند صرف اين زمان طولاني يا مدارك خاص نمي باشد و در اين خصوص مي توانيد با مشاوران ما در ارتباط باشيد. هدف از سفر و ديگر شرايط تعيين مي كند چه نوع رواديدي براي شما طبق قوانين جمهوري اسلامي ايران مناسب مي باشد. ويزاهاي رايج عبارتند از: ويزا توريستي،‌ دانشجويي،‌ تجاري، ‌پژوهشي و…‌ پس اكيدا توصيه مي‌كنيم از ابتدا بايد رواديد دريافت شده توسط مسافر، مناسب فعاليت مورد نظر (تجاري، توريستي، دانشجويي يا هر نوع ديگر) باشد. در غير اين صورت ممكن است مسافر در طول سفر دچار مشكلات احتمالي شود.به عنوان درخواست كننده رواديد، شما بايد تمام شرايط دريافت رواديدي كه درخواست كرده ايد را دارا باشيد. در صورت درخواست رواديد، كارشناس مربوطه در سفارت كشور متبوع شرايط و مدارك شما را از جهت شايستگي دريافت رواديد بررسي خواهد كرد و در صورت موافقت نوع رواديد را تعيين خواهد نمود.
2-نكاتي كه در هنگام خريد تور بايد به آن توجه شود:
 • انتخاب كشور
 • بررسي بازار و قيمت تورها به منظور خريد مناسب ترين تور زيرا پس از خريد تور امكان كنسلي يا تغيير وجود ندارد.
 • چك كردن آب و هواي مقصد از سايتها و اپليكيشن هاي مربوط
 • جاذبه هاي توريستي و مراكز ديدني آن كشور و آداب و فرهنگ آن كشور
 • تاريخ و ساعت رفت و برگشت (اگر براي هدف خاص مثل نمايشگاه، جلسه و ... سفر مي كنيد در نظر گرفتن تاريخ و ساعت ورود مهم است.)
 • كيفيت و موقعيت هتل (كيفيت خدمات رساني و تجهيزات هتل ها بر اساس تعداد ستاره هاي آن بيان مي شود. هتل ها را از 1 تا 5 ستاره دسته بندي مي كنند البته با پيشرفت صتعت گردشگري و ساخت هتل هاي مجلل بعضي از هتل ها از عنوان 6 يا 7 ستاره استفاده مي كنند مانند هتل 7 ستاره برج العرب در امارت و هتل هاي 6 ستاره تاج ماكائو نزديك ماكائو و پرتغال، سنت رجيس شانگهاي و پلازو ورساجي در استراليا.
  اين رتبه بندي و تعداد ستاره ها مبناي واحدي در سراسر دنيا ندارد و معيارهاي متفاوتي براي اين امر وجود دارد حتي دو هتل هم ستاره در يك شهر شبيه به هم نيستند و اين كه كدام يك از ملاك ها ارجحيت دارد به سليقه شما برميگردد. هتل هاي *5 كه به هتل هاي لوكس معروفند علاوه بر داشتن امكانات هتل هاي *4 بايد امكانات ديگري را نيز ارائه دهند. اين هتل ها معمولا داراي اتاق هاي بزرگتر، معماري و دكوراسيون شيك، روم سرويس 24 ساعته، استخر، سونا، سالن ورزش، فروشگاه، رستوران همراه با غذاهاي متنوع، موزيك زنده كامپيوتر و اينترنت در اتاق ها و... هستند. )
 • نوع پرواز و ايرلاين
 • ترانسفر رفت و برگشت، ساعت، شماره ليدر و تابلوي استقبال
 • هزينه حمل ونقل و دسترسي به وسايل نقليه عمومي مانند مترو كه اولين فاكتور ارزان است.
 • بيمه مسافرتي
 • در صورت نياز به غذاي رژيمي، غذاي بچه يا ويلچر از قبل اطلاع دهيد زيرا پس از خريد بليط امكان اضافه كردن اين خدمات به سختي صورت مي گيرد.
 • دسترسي به غذاي حلال
مي توانيد در مورد مسايل فوق با مسئول تور مشورت كنيد و همچنين براي خريد تور داخلي آن كشور و هماهنگي با كارگزار هتل با دفتر مسافرتي در تماس باشيد.
3-تحويل مدارك سفر و امضاي قرارداد:
چك وكنترل ويزا:
در ويزا موارد ذيل بايد مورد كنترل قرار گيرد:
 • تاريخ انقضا(Expiration date): اين تاريخ نشان دهنده ي آن است كه مسافر از يك تاريخ مشخص تا يك تاريخ مشخس ديگر مجاز به ورود به كشور مربوطه خواهد بود(مبنا روز ورود است).
 • تاريخ و دوره اقامت(Period of Stay): مدت زماني است كه مسافر مجاز خواهد بود در آن كشور اقامت كند.
 • تعداد دفعات ورود(Number of Accompanies): تعداد دفعات ورود در ويزا متفاوت بوده و مي تواند به صورت يك بار(single)، دو بار(double) و يا چند بار ورود (multiple) باشد.
خواندن بليط:
روزهايي كه پرواز انجام مي شود، روزها را به حروف اول آن ها و يا با عدد از يك تا هفت نشان مي دهند.كليه روزها و تاريخ ها بر اساس تقويم ميلادي است. روز اول هفته دوشنبه و روز آخر هفته يكشنبه مي باشد. بعد از روزهاي هفته اعتبار پرواز مشخص مي شود اكثر پروازها اعتبارشان محدود است و اگر پروازي پيشنهاد مي گردد بايد مراقب بود كه پرواز اعتبار داشته باشد. بعد از اعتبار روزهاي پرواز، نوبت به ساعت حركت مي رسد ساعت حركت در سيستم و بليط به صورت چهار رقم مشخص مي گردد و بر مبناي 24 ساعت نوشته مي شود مثلاَ 2300/1100 پس از ساعت حركت كد فرودگاه مبدأ كه از سه حرف بزرگ انگليسي تشكيل شده همراه با شماره ي ترمينال ذكر مي شود. پس از آن ساعت ورود به مقصد بر اساس چهار رقم و 24 ساعت درج شده و سپس كد سه حرفي فرودگاه مقصد همراه با شماره ي ترمينال آن ذكر مي گردد. (توجه: در بليط فقط ساعت حركت درج مي شود ساعت ورود در بليط نشان داده نمي شود) سپس كد دو نشانه اي شركت هواپيمايي و شماره ي پرواز آن اعلام مي گردد و بعد نوع هواپيما و در نهايت كلاس پروازي ديده مي شود. كليه ي شهرها و فرودگاه ها در سيستم هواپيمايي كدهاي سه حرفي دارند شركت هاي هواپيمايي نيز داراي كدهاي دو نشانه اي مي باشند منظور از دو نشانه يعني دو حرف يا حرف عدد و يا عدد و حرف مي باشد. هر خط رزرو داراي شماره اي است كه اين شماره كنار كد دو نشانه ايي شركت هواپيمايي درج مي شود. نوع هواپيما قبل از كلاس پروازي قرار مي گيرد و در مرحله ي آخر كلاس پروازي را كه معمولاً شامل سه كلاس عمده y=economy ،c=business ،f=first در خطوط پروازي است قرار مي گيرد.

واچر يا تائيديه رزرو:
قراردادي است كه ما بين گردشگر و آژانس به امضاء ميرسد اين قرارداد به هنگام رزرواسيون قطعي جاري مي شود و از نظرحقوقي بسيار اهميت دارد. مهمان بايد آن را به عنوان مدرك رزرواسيون و پرداخت به قسمت پذيرش هتل ارائه نمايد. واچر هتل شامل اطلاعات زير مي شود:
1. اطلاعات هتل (اسم ، آدرس، تلفن، فكس، ايميل)
2. اسامي مسافران
3. تعداد شب هاي اقامت
4. تاريخ ورود و خروج (اين تاريخ نبايد با تاريخ بليط ها مغاير باشد. در صورتي ك پرواز شب انجام گيرد اتاق روز بعد تحويل داده مي شود اما در صورت موجود بودن اتاق بنا به صلاح ديد، هتل مي تواند اتاق را تحويل دهد.)
5. نوع اتاق، تعداد و توضيحات:
 • يك نفره (Single)
 • دو نفره (Double)
 • سه نفره (Triple) (در بعضي از هتل ها دو نفره است junior suite,senior suite)
 • چهار نفره (Family suite)
 • چهار نفره به بالا (Suite, Executive suite)
6. كلاس هاي اتاق:
 • معمولي Standard
 • Deluxe/luxe
 • Superior
 • Premium
7. منظره اتاق:
 • Sea view
 • Land view
 • Jungle view
8. وضعيت پانسيون ها:
 • BB=bed & breakfast اقامت و صبحانه را شامل مي شود.
  HB=half board شامل اقامت، صبحانه و يك وعده غذا مي باشد.
  FB= full board شامل اقامت، صبحانه، نهار و شام مي باشد.
 • صبحانه-نهار-شام به همراه نوشيدني All inclusive
 • صبحانه-نهار-شام به همراه نوشيدني و قسمتي از خدمات هتل U All
9. سرويس هاي اضافه
10. قوانين ماليات براي هتل هاي اروپا: هتل ها هزينه اي را با عنوان ماليات دريافت مي كنند كه بايد پس از ورود پرداخت شود و امكان پرداخت آن پيش از سفر نيست.
گشت ها:
چنان چه يك پكيج شامل تور و گشت داخلي باشد ليست آن ها در داخل واچر يا برگه اطلاعات تور قيد مي گردد. ساعت شروع گشت با هماهنگي ليدر است و در اين قسمت فقط اسامي و اطلاعات گشت ها بيان مي گردد. قوانين بين اامللي هتل ها در ساعت تحويل اتاق به اين گونه است كه ساعت 2 ورود به اتاق (chek in) و ساعت 12 خروج از اتاق (chek out) صورت مي گيرد.
ترانسفر:
وسيله نقليه اي است كه به صورت رايگان در پكيج تور قرار دارد و مسافران را از فرودگاه/ترمينال به هتل و از هتل به فرودگاه/ترمينال انتقال مي دهد. در مورد تورهاي نمايشگاهي كه داراي ترانسفر هستند سرويس رفت برگشت از هتل به نمايشگاه و از نمايشگاه به هتل نيز صورت مي گيرد.
ليدر:
ليدر تور مسئول تنظيم تور و بجاي آورده شدن تمام مفاد قرارداد سياحت، تامين گردشهاي داخل شهري، تورهاي تاريخي وتفريحي، قبول نمايندگي كامل شركت توريستي بوده و از تجربه و اطمينان بخشي كامل بر خوردار است. دانستن اسم ليدر و تلفن تماس وي لازم است عموماً ليدر كار ترانسفر را انجام مي دهد.
تابلو براي ترانسفر:پس از رسيدن به مقصد فردي با تابلويي به نام شركت مسافرتي يا نام ليدر جهت ترانسفر به هتل به استقبال شما مي آيد كه اطلاع از اين نام ضروري است.
با در نظر داشتن نكات ذكر شده هيچ گونه مشكلي براي مسافران پيش نمي آيد ولي چنانچه با مشكلي مواجه شديد با ليدر يا كانتر فروش در ميان بگذاريد.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي آژانس مرواريد تورك پارس محفوظ مي باشد.